Değerli Arkadaşlarım;

Bilindiği üzere kış aylarında, özellikle rüzgârlı havalarda bölge elektrik hatlarında arızalar meydana gelmektedir. Geçen hafta Bedaş yetkilileri ile yaptığım görüşme sonrası bugün Salı toplantımıza Silivri Bölge Müdürlüğünden Atacan Özdemir ve Tayfun Sevindik, Taksim Genel Müdürlükten Evren Şahin, Hakan Yumnal ve Kaan Akyol katılarak bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

Aşağıdaki notları sizlere aktarmak istiyorum:

1.      ORTAKÖY Bölgesi için; 9km’lik bir kablo çekilerek yeni bir hat kurulmuş, temiz enerji için bir hafta içinde bağlantılar tamamlanacaktır. Daha sonra da havai hatların hepsi kaldırılacaktır.

2.      SELİMPAŞA-KAVAKLI Bölgesi için; Alipaşa’da çekilen hatla ring oluşturulsa da yetersizliğin olduğu, ancak 10 gün içinde Ortaköy’den boşalan hattında bu bölgeye aktarılacağı ve sorunun minimize edileceği söylenmiştir.

3.      ALİPAŞA; bölgemizde fabrikalarda havai hat kullanılmayan yerlerde sorun olmadığı, havai hatla beslenen fabrikalarında çözüme ulaşması için çalışmalar yapılacağı yönünde bilgi alınmıştır.

4.      BÜYÜKKILIÇLI’da fazlaca sorun yaşanmamaktadır.

5.      GAZİTEPE’de yazın bakımların yapıldığı bir sorun gözükmediği bildirilmiştir.

6.      KINALI Bölgesinde beslemenin havai hatlardan yapıldığını, ancak iyileştirme çalışmalarının sürdüğünü, 2015 yılı içinde yatırım planında da Mavi Yelken yanına yeni bir trafonun kurulacağı bilgisi alınmıştır.

7.      DEĞİRMENKÖY Bölgesinde elektrik probleminin çok fazla görülmediği bilgisi de alınmıştır.

Genel itibari ile ani elektrik kesilmelerinin %80’inin insandan kaynaklandığını, hat ve kablo yakınlarına yaklaşan insanların araç ve aletlerle hatlara zarar verdikleri bilgisine ulaşılmıştır.

Görüşmelerimizde aynı zamanda bir SMS bağı kurularak planlı elektrik kesilmelerinin üyelere bildirilmesi yönünde çalışma başlatılacaktır.

Uzun vadede ise 2 yıl içinde yatırımların tamamlanarak tüm bölgemizdeki sorunların en asgariye ineceği yetkililerden alınan bilgilerdir.

Ayrıca hem BEDAŞ hem BEPSAŞ yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde önümüzdeki dönemde de Silivri SİAD üyelerine yönelik yapılan %2,5’luk ıskontonun süreceği veya artacağı yönünde görüşmeler yaptık.

BEPSAŞ yeni sözleşme yapmıyordu,  Silivri SİAD üyelerinin sözleşme taleplerinin geri çevrilmeyeceği ve aynı ıskontonun uygulanacağı sözü alınmıştır.

Önümüzdeki günlerde yine büyük sorunlarımızdan olan İnternet ve İSKİ ile de görüşmeler yapacağız.

Bölgemizdeki yol sorunları içinde Sn.Hasan SOLAK’tan 3 aydır haber bekliyorum. Önümüzdeki günlerde de bu konuda bölgelere bir tespit gezisi yapacağız.

Bilginize, Saygılarımla.

Hakan KOCABAŞ

SİLİVRİ SİAD

Yön.Kur.Başkanı

 

Menü