Derneğimizin 27-29.Mayıs.2014 tarihleri arasında gerçekleştirmiş olduğu Silivri SİAD, Sanayi – Ticaret Sergisi ve Kariyer Günleri büyük bir başarı ile noktalandı.

Açılışını Kaymakamımız Sn.Salih Keser, Belediye Başkanımız Sn.Özcan Işıklar, İstanbul Sanayi Odası Başkanımız Sn.Erdal Bahçıvan ve protokolün katılımı ile yaptığımız organizasyon da; Sanayicilerimiz yanında, halkımız, okullarımız da yoğun ilgi ile etkinliğimizi takip etmişlerdir.

Bir ilk olması ve ses getirmesi itibari ile tüm SİAD’lar tarafından da ilgi ve gıpta ile izlenmiştir.

Silivri’nin böyle güzel bir organizasyonla ilki başarması; basınıyla, kurumlarıyla, halkıyla ve sanayicileri ile herkesin katkısı ve başarısıdır.

Etkinliğimize her türlü desteği veren Belediye Başkanımıza ve tam bir uyum içinde çalıştığımız Kariye İstihdam Ofisi Yetkilileri: Sn.Orhan Öpçin, Sn.Önder Çolak ve Sn.Oktay Balcan’a teşekkür ediyoruz.

Üyelerimizin katkıları ve uyumu unutulmazdı. Bundan sonrası ise kurulan ilişkilerin devamı ve ticarete dönüşmesidir.

Silivri SİAD Yönetim Kurulu, bu başarılı organizasyona emeği geçen herkese teşekkür eder.

SİLİVRİ SİAD YÖNETİM KURULU

SİLİVRİ SİAD Başkanı Sayın Hakan KOCABAŞ’ın konuşması:

Sn.Kaymakamım,

Sn.Belediye Başkanım,

Sn.Rektörlerim,

Siyasi Partilerimizin Temsilcileri,

Daire Başkanlarım,

İst.Sanayi Odası Başkanım,

Federasyon ve Oda Başkanları, Kardeş SİAD Başkanları,

Değerli Protokol /  Üyelerimiz

Saygıdeğer Misafirlerimiz ve Değerli Basın Mensuplarımız;

Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Hoş geldiniz, Onur verdiniz.

Bugün SİLİVRİEXPO adı altında SİLİVRİ SİAD Sanayi-Ticaret Sergisi ve Kariyer Günleri Etkinliğimizin açılışını yapıyoruz.

Bir ilk olsun istedik.

Devler liginde yarışan firmalarımızı; Bölgemizle, üyelerimizle bütünleştirelim, Bölgemizin, dolayısı ile ülkemizin kalkınmasına hep beraber sahip çıkma geleneğini oluşturalım dedik.

Burada gördüğünüz firmaların hepsi, ve maalesef yerimiz olmadığı için etkinliğimize dahil edemediğimiz tüm üyelerimiz:

Aslında Dünya’nın her yerinde; Çin’den- Brezilya’ya, Rusya’dan-Güney Afrika’ya, Hindistan’dan-İskoçya’ya kadar tüm ülkelerde yüzlerce metrelik stantlar açan firmalarımız.

Ama onlar, yüreklerinin büyüklüğünü; burada 2metre karelik stantlara  sığarak gösterdiler. Hepsine çok teşekkür ediyorum.

Marcus Cicero “Bütün büyük işler, küçük başkanlıklarla olur” demiş.

Bu Sergi bizim; Kamuya, özele ; Birlikteliğimizi, gücümüzü ve birbirimize düşkünlüğümüzü gösteren bir etkinliktir.

Ve aynı zaman da; Derneğimizin büyüklüğünü, gücünü değil ama, vizyonunu gösteren bir etkinliktir.

Biz burada; en az Bill Gates kadar akıllıyız, girişimciyiz, en az Henry Ford kadar sanayiciyiz, üretiriz. Hiçbir eksiğimiz yok, fazlalığımızı ise çalışarak gösterebiliriz diyoruz.

Bu sergimiz bir semboldür. 2 Senedir düşündüğümüz, Ancak bu sene kollarımızı sıvadığımız SİLİVRİEXPO; Eksiklikleri, Aksaklıkları olsa da tüm halkımızın hoşgörüsü ile hedefine ulaşacaktır.

Etkinliğimiz; Aynı zamanda İst.San.Odası Başkanımız Sn.Erdal Bahçıvan’ın, Kongremizdeki konuşmasında önemle not aldığım: Bütünsel Kalkınma Önerisi’ne Silivri SİAD tarafından atılan bir kıvılcımdır.

Değerli Misafirler;

Sanayici gelişirken, Devletin kendini geliştirmemesi olmaz, Eğitimin gelişmemesi hele hiç olmaz.

Topluca, elele bir yol bulmamız, Birbirimizden menfaat bulma yerine, ülkeye menfaat sağlamamız gerekir. Ekonomimizi, sosyalliğimizi, Değerlerimizi; Kamusu ile Vatandaşı ile hep birlikte ayağa kaldırmalı ve bunları On Yıllar-Yüz Yıllarca sürdürülebilir kılmalıyız.

Özel Sektör Her alanda kendini geliştiriyor, İnovasyonla geliştirdiği ürünlere, Dünyanın dört bir yanında pazar arıyor, ama bunlar ile uğraşırken bir de kamunun koyduğu setleri aşmaya çalışıyor.

Her fırsatta söylüyorum, yine söyleyeceğim; Sanayi olmadan ne İstanbul, Ne Türkiye olur.

Değerli katılımcılar,

Biz bir ilçe SİAD’ıyız, Ama çoğu SİAD’tan da etkin çalışıyoruz. Üyelerimizin menfaatleri için enerji ve akaryakıt sözleşmeleri yaparken, Personellerinin eğitimleri için bazı eğitim kurumları ile protokoller imzalıyoruz. Üniversitelerle, Kalkınma Ajansı ile çalışmalarımız var. Üyelerimize; unuttukları, atladıkları prosedürlerde, yönetmelikler de yol göstermeye gayret ediyoruz.

1100 adet 8.Sınıf öğrencimize Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Belediyemiz ile “Mesleki Eğilim Testleri” yaptık. Çocukların meslek kariyerlerine, çalışma ortamlarına, çalışma stillerine, hobilerine kadar cevap aradık.

Bu test seneye 2000 tane 8.sınıf öğrencisine uygulanacak ve belki 12.sınıf öğrencilerine kadar genişleyecektir.

Yani: “Bu iş bizim işimiz değil” demiyoruz. Gençliğe, Silivri’ye elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Yine bu serginin 2. Ve 3. Günlerinde öğrencilerimizi servislerle alarak standları ziyaret etmelerini sağlayacağız. Zaman zaman panellerle de sanayi ve ticaret sevgisini öğrencilerimize aşılamaya çalışacağız.

Değerli Konuklar biz sanayisiz olmaz derken; Tarımsız, Turizmsiz olur demiyoruz. Tam aksine her sektörü kalkındırmalıyız ve desteğe hazırız diyoruz.

Silivri’de; Tarımda çok önemli bir sektördür ve biz Türkiye Tarımına çok önem veriyoruz. İşte bu yüzden de, Bölgemiz de tarımla uğraşan halkımıza bir katkımız olur düşüncesi ile, 7 Tepe Üniversitemiz ile onları karşı karşıya getirmek için bir stand açtık.

İşte bütünsel kalkınmanın özünde de belki bu yatıyor. Yani Sektörlerde birbirlerine yardımcı olmalılar.

Sanayi büyürken; Turizm, Tarım, Hayvancılık, Madencilik….Her Sektör bu kalkınmaya katılmalıdır.

Değerli Dostlar,

Kısa bir süre önce büyük bir acı ile sarsıldık. Toplumun her kesimi bu acıyı yüreklerinde hissetti. Hepimizin tekrar başı sağolsun. Elbette Devletimiz Büyük Bir Devlettir ve maddi yaraları saracaktır, bundan hiç kuşkumuz yok. Ama biz Silivri Sanayici ve İşadamları Derneği olarakta önümüzdeki günlerde bir kampanya başlatarak; Toplumun tümünden, STK’lardan, vatandaşlarımızdan destek alarak çorbada tuzumuzun olmasını istiyoruz.

Bunu sadece Soma için değil, ülkemizin bütünlüğünün simgelerinden olan Yardımlaşma-Dayanışma  Kültürümüz de, Silivri’nin gayretini göstermek için istiyoruz.

Söyleyecek çok söz var ama, öte yandan da değerli Başkan Yardımcım Mesut Söylet’in anlattığı kıssa aklıma geliyor. Kıssadan hisseyi çıkartıp fazla uzatmayacağım. Ama kıssayı da anlatarak sözümü bitireyim.

“Hayatında hiç siyah incir yememiş biri, İnciri tadında çok beğeniyor ve memleketine dönünce onu tarif etmeye çalışıyor: Yuvarlağa yakın, Şu büyüklükte, rengi mor, harika bir yiyecek olarak tanıtıyor. İçlerinden biri kalkıyor, bir patlıcan getiriyor, bu olmalı herhalde diyor. Adam benzetemiyor, ama tadına bakıyor; Lezzetsiz hiç alakasız. “Demek ki uzayınca böyle acı, tatsız oluyor” diyor.”

Bende sözü daha fazla uzatarak toplantımızın tadını kaçırmak istemiyorum. Ülkenin gücüne, İnsanına inancımı, Hem de çok inandığımı vurgulamak istiyorum.

Niye hala bu orta gelir seviyesinde debelendiğimize bakarak üzülüyorum.

Ve ben şuna inanıyorum: Geleceğin Mimarları yapıcı muhalafate sahip ülkeler olacak. Muhalefet ile elele çalışan iktidarlar da ülkelerini uçuracak.

Bu Ülkenin ve Bu Büyük Milletin buna ihtiyacı var.

Zaman geçmeden, bu ülkeye yazık etmeden elele, topluca kalkınma için kolları sıvamalıyız.

İSO’nun yaptığı öneriye sahip çıkmalıyız.

Biraz evvel izlediğiniz “VASAT” filmini İst.San.Odası Kongresinde izlediğimde:

Bunu SİLİVRİEXPO’da tüm misafirlerimize izlettirmeliyim dedim.

Yetmez…Bunları çoğaltıp Silivri İlköğretim ve Liselerinde öğrencilerimize izlettirmeliyiz dedim.

Bu sergi boyunca öğrencilerimize bu filmi izlettireceğiz, sonra da Milli Eğitimimizin izni ile izleyemeyen öğrencilerimize göstereceğiz.

Bu Ülke Hepimizin, Ama yarınlar da çocuklarımızın yarın çok geç olmamalıdır. En değerli varlıklarımıza iyi bir eğitim, Toplumsal barışı özümsemiş bir gelecek vermeliyiz. Ayrışmış değil, Her konuda birleşmiş bir millet olmalıyız.

Kalkınmada, Eğitim de; Sosyal hayatta, Kamuda Hep birlikte gelişmeliyiz.

Kısa keseyim derken biraz uzattım. Ama buradan Silivri’ye daha neler kazandırabiliriz diye düşünüyorum.

Belki de adını “İst.San.Odası Silivri Kongre Merkezi” koyacağımız bir bina inşası için; İSO Başkanım Sn.Erdal Bahçıvan’dan destek, Belediye Başkanım Sn.Özcan Işıklar’dan da 10-15 dönüm arsa isteyerek işe başlayabiliriz. İçinde toplantı odaları, eğitim salonları, sergi merkezi ve atölyeler olan bir merkez için söz istiyorum.

Türkiye için örnek bir proje olsun.

Gelin beraber bu projeyi planlayalım Sayın Başkanlarım.

Bu duygu ve düşünceler ile de sözlerimi bitiriyorum. Bizi yalnız bırakmayan siz dostlarımıza, En kalbi duygularla teşekkür ediyorum.

Sağolun. Varolun.

Menü